“Contra spem spero!”, “Лісова пісня” Леся Українка шпаргалка

Леся Українка

(1871-1913)

Справжнє прізвище: Лариса Петрівна Косач.

Від часу Шевченкового «Поховайте, та вставайте, кайдани порвіте» Україна не чула такого сильного, гарячого та поетичного слова, як з уст цієї слабосилої дівчини. Читаючи м’які та рознервовані або холодно-резонерські писання сучасних молодих українців-мужчин і порівнюючи їх з тими бадьорими, стильними та смілими, а притім такими простими, такими щирими словами Лесі Українки, мимоволі думаєш, що ся хвора, слабосила дівчина — трохи чи не одинокий мужчина на всю новочасну соборну Україну.Але проте вона дівчина, у неї є м’яке жіноче серце…
І. Франко

Авторка нового художнього напряму «новоромантизму» (неоромантизму, що поєднував у собі риси реалізму, романтизму та частково модернізму).


Contra spem spero!

(Без надії сподіваюсь)

Літературний рід: лірика.

Жанр: ліричний вірш.

Вид лірики: особиста (філософська).

Провідний мотив: заперечення тужливих настроїв, протиприродних молодості, оптимізм людини за будь-яких життєвих ситуацій.

Віршовий розмір: анапест.

Тип римування: перехресне.

Тема: роздуми про негаразди в житті та сподівання на краще.

Ідея: утвердження активної життєвої позиції; нескореності, прагнення до волі і щастя.

Поезія побудована на антитезах.


Лісова пісня

Апофеоз(найбільший здобуток) творчості письменниці.

Літературний рід: драма.

Жанр: драма-феєрія (проблемно-філософська драматична поема).

Тема: зображення світу людини й світу природи в їх гармонійних і суперечливих взаєминах.

Головна ідея: обстоювання єдності людини і природи як основи гармонійного життя; оспівування краси людських взаємин, пориву до щас­тя, незбагненної сили великого кохання.

Дійові особи: Лукаш, його мати, дядько Лев; Килина, діти Килини; хлопчик; Мавка, Лісовик, Перелесник, Водяник, Русалка Польова, Злидні, «Той, що греблі рве», «Той, що в скалі сидить»; Доля.

Сюжет: Лукаш з дядькм Левом ідуть в предковічний ліс на Волині будувати хату. Від гри Лукаша на сопілці прокидається Мавка. Лукаш і Мавка закохуються один в одного. Проте мати проти їх відносин. Через постійні докори та власні сумніви Лукаш зраджує Мавку та одружується з Килиною. Мавка просить Марище забрати її з собою. Перетворивши Лукаша в вовкулаку, Лісовик рятує Мавку,а  та, в свою чергу, назад перетворює Лукаша на людину. Дадько Лев вже помер і Килина з матір’ю Лукаша продають дуба купцям(який був дуже дорогий дядькові Леву). Вони вже давно не живуть в злагоді. Як Мавка прийшла подивитись «які вони щасливі» Килина перетворює її на вербу. Син Килини робить з неї сопілку. Коли Лукаш повертається з лісу, то Килина називає його п’яницею. Хлопчик просить Лукаша зіграти на сопілці. Граючи, Лукаш чує голос Мавки. Килина просить його зрубати цю вербу. Перелесник після першого удару сокири підполює вербу. Вогонь перекидається на хату. Матір з Килинию встигають витягнути з хати клунки з злиднями, що там сидять. Лукаш не погоджується повернутися в село і назад іде в ліс, де його зустрічає Мавка. Вона не докоряє йому. Мавка спалахує давньою красою в зорянім вінці, Лукаш ки­дається до неї, білий цвіт огортає закохану пару, переходить у заметіль, коли завірюха вщухла, стає видно Лукаша, що сидить сам, прихилившись до берези, на його вустах щаслива усмішка, очі заплющені, з неба падає сніг.

Проблеми твору:

  • людина і природа;
  • людина і мистецтво;
  • проблема добра і зла;
  • проблема кохання;
  • проблема самозради

Твір стисло

Аналіз твору

Поділитися: