“Мартин Боруля” Іван Карпенко-Карий шпаргалка

Іван Карпенко-Карий

(1847-1910)

Справжнє прізвище: Іван Тобілевич

Збагатив українську літературу 18 оригінальними п’єсами. Драматург.


Мартин Боруля

Дійові особи: заможний хлібороб Мартин Боруля, його дружина Палажка, син Степан, дочка Марися; багатий шляхтич Гервасій Гуляницький, його син Микола; реєстратор з ратуші Націєвський; повірений Трандалєв Омелько й Трохим — наймити Борулі.

Сюжет: Через образу Красовського (назвав бидлом) заможний хлібороб Мартин Боруля хоче засудити його та домагається, щоб йому повернули втрачене дворянство. Заплативши хабаря він отримує документи про дворянство та починає вводити в своєму домі «дворянські порядки». Через це він повністю змінює свій спосіб життя та псує відносини з родичами та знайомими, не дозволяє дочці Марисі вийти заміж за Миколу – він не дворянин. Марисі сватають Націєвського – з міста. В результаті він тікає з заручин і Мартин Боруля, догнавши, його відлупцював. Після цього та повідомлення Красовського про те, що він має виселитись з орендованої землі, Мартин занедужав. Його переконали не продовжувати боротися за дворянство і він палить документи. Після благословляє Марисю й Миколу.

Літературний рід: драма.

Жанр: трагікомедія.

Тема: дворянство як міф про краще життя.

Головні ідеї: викриття бюрократизму й судової системи, заснованої на хабарництві; засудження підміни особистісних цінностей становою належністю.

Твір стисло

Аналіз твору

Поділитися: