“Енеїда”, “Наталка Полтавка” Іван Котляревський шпаргалка

Нова українська література – умовно визначений конкретно історичний період, що почався у 1798 році у зв’язку з публікацією перших трьох частин “Енеїди” Котляревського, і основою якого стала жива народна мова (та, якої користуються звичайні селяни).


Котляревський_Енеїда_ЗНО

Іван Котляревський

(1769-1838)

Зачинатель нової української літератури, її перший класик. Читати біографію.

Енеїда

Читати скорочено.

Написана у 1794-1825/26 роках на основі “Енеїди” давньоримського автора Вергілія.

Композиція: 6 частин.

Персонажі поділяються на земних – Еней, троянці та царі, та богів.енеїда_ЗНО

Сюжет: після спалення греками Трої, Еней разом з іншими троянцями рятується та, за пророцтвами богів шукає землю, де він зможе заснувати нове царство. По дорозі він відвідав Карфаген, Сицилію, Кумську землю, побував у пеклі, та, щасливо оминувши острів Цірцеї, прибув до Латинської землі, де виграють війну з Турном.

Жанр твору: епічна бурлескно-травестійна поема.

Поема,бо переважно віршований, великий за обсягом твір, де зображені особливі події та яскраві характери. Епічна, бо це саме розповідний твір, що властиво епосу.

Травестія (італ. –  перевдягання) – різновид жартівливої поезії, коли твір з серйозним чи героїчним змістом переробляється у твір комічного змісту.

Бурлеск (франц. – жарт) – різновид комічної поезію та драматургії, особливістю якого є комізм, що досягається контрастом між темою та характером її інтерпретації – висока тема розкривається “низьким” стилем і навпаки.

Тема поеми:  зображення суспільного життя України кінця XVIII – початку XIX століття, передусім нікчемності панівного прошарку. Руйнування Трої можна прочитати як руйнування Січі та ліквідацію гетьманства.

Ідея: утвердження невмирущості українського народу.

Віршовий розмір твору: чотирьохстопний ямб.

Примітка: Всі герої твору одягнуті в український одяг, побут і звичаї також українські.

Відеоматеріали.


Наталка Полтавка

Фільми та аудіокнига.

Доповніть статтю, скориставшись формою зворотного зв’язку.

Поділитися: