Шкідливі поради про те, як обрати предмети для ЗНО

Читать этот материал на русском

Недавно вчені відкрили, що на світі бувають неслухняні діти, які все роблять навпаки. Їм дають корисну пораду: «Умивайтеся вранці» – вони беруть і не вмиваються. … Вчені придумали, що таким дітям потрібно давати не корисні, а шкідливі поради. Вони все зроблять навпаки, і вийде якраз правильно.

 Г. Остер

1. Слухай тільки поради знайомого, який вступив торік – адже він нещодавно пройшов все це, і добре розбирається!

Суди сам: в 2016 році у вступній кампанії по відношенню до 2015 року майже нічого не змінилося, хіба що:

  • замість старого списку «напрямів підготовки» введено новий, істотно згуртований і змінений перелік спеціальностей;
  • прибрали тести поглибленого рівня;
  • в 2016-му третій предмет майже у всіх ВНЗ можна вибирати із запропонованого списку. У 2015-му році майже скрізь третій предмет був фіксованим. Тепер у тебе набагато ширше можливості;
  • для подачі заяв про вступ тепер не потрібно їхати до ВНЗ, це можна зробити тільки в інтернеті;
  • тепер ти можеш подати 15 заяв тільки на 5 спеціальностей в будь-який ВНЗ, а не в 5 ВНЗ на будь-які спеціальності, як було раніше.

КОРИСНА ПОРАДА: гарненько вивчи всі необхідні правила, їх можна легко знайти на сайті міністерства освіти, testportal.gov.ua і сайтах ВНЗ.

2. Реєстрація на ЗНО розпочинається 1 лютого з 12-00. Будь одним з перших! Можливо, тобі навіть надішлють персональний приз за швидкість реєстрації!

Дійсно, адже нікому не спаде на думку реєструватися в перші дні! Testportal напевно не буде перевантажений і буде працювати стабільно. Краще набити всі шишки на собі – не треба чекати, поки з’являться люди, які вже пройшли процес реєстрації і зможуть допомогти порадою. Та й навіщо тягнути, якщо вибір ЗНО – таке просте і дріб’язкове питання!

КОРИСНА ПОРАДА: звичайно, сильно затягувати не треба, але й поспішати ні до чого. Вибір предметів – дуже важливий, від цього безпосередньо залежить вибір спеціальності, успішність працевлаштування та твоя доріжка по життю. Гарненько подумай!

3. Обирай ті предмети, які тобі легше здати!

Кращий друг твоєї мами – репетитор іспанської, а батько – вчитель географії? Ти хочеш показати всім свої знання з всесвітньої історії? Прекрасно – вибирай ці тести, і не біда, що з ними можна вступити тільки на дві спеціальності в одному ВНЗ на іншому кінці країни, а шанси знайти хорошу роботу вельми примарні!

КОРИСНА ПОРАДА: не завжди найлегший для тебе предмет – найкращий вибір. Обов’язково з’ясуй, куди ти зможеш поступити з обраним набором тестів, доповни чи зміни набір за потребою.

4. Навіть якщо точно не вирішив, куди будеш поступати, здавай тільки 3 предмета – буде легше!

Ти можеш вибрати і чотири, але ж для вступу потрібно три! А якщо раптом не здаси який-небудь предмет, у тебе буде ще багато шансів пройти ЗНО повторно: в 2017-му, 18-му, 19-му … Та й навіщо розширювати собі можливості для вибору спеціальностей, якщо потрібно вибрати всього одну-заповітну! Ти ж за півроку точно не передумаєш, і навряд чи знайдеш якусь іншу спеціальність, крім наміченої сьогодні.

КОРИСНА ПОРАДА: якщо не маєш можливості добре підготуватися до четвертого предмету, вибери те, що більш-менш знаєш, і що не буде заважати іншим предметам. Пройди цей тест без напруження та нервів (адже він для тебе не головний) – це допоможе відчувати себе впевненіше на інших тестах.

Якщо сумніваєшся з вибором «запасного» предмета, подивись на графік тестів. Приміром, якщо ти збираєшся здавати українську, математику та хімію, то англійська тобі зовсім не завадить (перед хімією буде 10 днів), а ось географію, яка всього за два дні до хімії, вибирати не варто.

5. Якщо ти хоч трохи сумніваєшся в своїх силах, не обирай цей предмет!

Уяви, як буде жахливо отримати 100 балів або «не здав» в сертифікат! Навіть сусідські коти засміють тебе! А що скаже Марь-Іванна, коли дізнається, що ти отримав менше 150 з її предмета? До ВНЗ вступають тільки най-найрозумніші вихованці елітних ліцеїв, а ти можеш розраховувати лише на удачу!

КОРИСНАЯ ПОРАДА: не варто недооцінювати свої сили. Середня якість освіти в школах дуже низька, а бали за тести переводять у 200-бальну шкалу, в тому числі, на основі статистичних даних. Приміром, в 2015-му році можна було отримати «здав» і 100 балів з фізики, набравши всього 8 балів в тесті (тобто вирішивши всього 8 легких завдань з 34). І з таким результатом абітурієнти потрапляли на бюджетні місця!

6. Не треба дізнаватися, як багато абітурієнтів і наскільки успішно здавали різні предмети ЗНО торік.

Навіщо перевантажувати себе зайвою інформацією? Ти точно хочеш знати про систему переведення балів, поєднання експертної та статистичної оцінки? Будь простіше – обирай те, що обирають більшість школярів! У всіх будуть однакові набори предметів, і всі будуть вступати на одні й ті ж спеціальності. Це ж так здорово, коли ти у великому натовпі! Ну і що з того, що можеш пролетіти на контракт – зате разом!

КОРИСНА ПОРАДА: предмети мають різну популярність та складність. Приміром, отримати високий бал з математики набагато легше, ніж з фізики. Подивися на статистику (вона є на testportal.org.ua): які предмети обирають частіше, які бали отримують. Зверни увагу: у 2015-му році абітурієнти менше писали математику і особливо фізику, тож вступити навіть на жадані та високооплачувані спеціальності, де потрібні математика та фізика, було дуже просто (у багатьох ВНЗ бюджетні місця залишилися незаповненими). У 2016 ВНЗ, що постраждали від цього, переважно ввели вибір третього предмета, але в деяких ВНЗ фізика залишилася без альтернатив. У такі місця буде просто вступити, здавши фізику на будь-який бал вище 100.

7. Обери який-небудь ВНЗ і спеціальність, і здавай тільки ті тести, які там потрібні.

Вибери який-небудь ВНЗ поблизу, та орієнтуйся тільки на нього. Не треба довго вибирати та розглядати альтернативи – все одно всі дають однакові дипломи. Адже головне у вищій освіті – це «корочка», а зовсім не знання та практичні вміння. ВНЗ так багато, спробуй з усіма розібратися!

КОРИСНА ПОРАДА: на сайті всіх ВНЗ вже є правила прийому з необхідним переліком предметів. Подивися, які предмети потрібні для наміченої спеціальності в різних ВНЗ – предмети можуть відрізнятися! Цього року багато ВНЗ додали популярні предмети в список для вибору третього предмета. У 2016-му зверни увагу на англійську мову та історію України (з нею можна вступити навіть на спеціальності, взагалі не пов’язані з історією).

8. Якщо не знаєш що обрати, вибирай навмання!

Потім буде дуже цікаво дізнатися, на які ж спеціальності ти зможеш вступити зі своїм набором тестів! А ще пізніше буде цікаво дізнатися, наскільки ці спеціальності затребувані в роботодавців, і які зарплати тебе там чекають!

КОРИСНА ПОРАДА: є декілька «класичних» наборів з трьох предметів для різних галузей знань. Від них можна відштовхуватися, доповнюючи і змінюючи набори виходячи з правил вступу цього року:

  • українська, математика, фізика (англійська) – ІТ та інженерія;
  • українська, математика, історія (географія) – економіка, менеджмент, право;
  • українська, біологія, хімія (фізика) – медицина, фармацевтика.

P.S.: Ну і головне: сенс вищої освіти – змінити себе за допомогою ВНЗ таким чином, щоб стати затребуваним фахівцем і отримати високооплачувану роботу!
Тому все в твоїх руках!
Це була корисна порада :)

Складено редакцією vk.com/khai_edu

Поділитися: