Пантелеймон Куліш
(1819-1839)
Автор першої фонетичної абетки для української мов. Видавець, фольклорист, журналіт, літературний критик. Один з членів Кирило-Мифодіївського Братства.
Чорна рада
Перший історичний роман в українській літературі. Написаний на основі подій «чорної ради» 27-28 червня 1663 року.
Жанр: перший історичний роман в українській літературі (роман-хроніка; історико-пригодницький роман).
Тема: зображення історичних подій у Ніжині 1663 р. — доби Руїни. Показ соціальних сепересностей в Україні після переможної визвольної війни і возз’єднанням з Росією: між поміщиками й селянами, шляхтами й міщанами, міщанами й козаками, козаками й селянами, запорожцями та городовими козаками, старшиною та рядовим козацтвом.
Головна ідея: утвердження думки про необхідність національної злагоди українців, про те, що провідною силою для розумної організації українського суспільства є його національна еліта (культурна, освічена, здатна до мудрого державотворення).
Поряд з вигаданими персонажами у творі присутні і реальні. Це Яким Сомко, Іван Брюховецький, Васюта.
Головні герої: наказний гетьман Лівобережжя, переяславський полковник Яким Сомко, правобережний гетьман Павло Тетеря, ніжинський полковник Васюта Золотаренко, кошовий гетьман Запорозької Січі Іван Брюховецький, московський князь Гагін, запорозький козак, курінний отаман Кирило Тур; полковник і панотець Шрам (справжнє прізвище Чепурний), його син Петро Шраменко; колишній козак, господар хутора Михайло Черевань, його дружина Меланія і дочка Леся; Божий Чоловік.
Існує дві сюжетні лінії – суспільно-історична (вибори гетьмана) та інтимно особистісна , які тісно пов’язані. З них перша завершується трагічно – смертю Сомка та перемогою Брюховецького, а друга – гармонією в особистому житті (Петро та Леся одружуються).
Проблеми роману:
- Історична доля України
- Взаємини між соціальними верствами
- Запорозька січ та її історична місія.
- Козацтво та козацька честь
- Дружба й побратимство
- Кохання та родинне щастя
- Вірність та зрада тощо