Григорій Квітка-Основ’яненко
(1778-1843)
Справжнє прізвище – Квітка. Памфлетист, прозаїк, драматург, фундатор нової української прози, довів, що українська мова не наріччя, а повноправна мова великого народу.
Маруся
Присвячена Анні Григорівні Квітці – дружині автора.
Сюжет: Зустрівшись на весіллі, Маруся та Василь закохуються одне в одного. Вони готові одружитися, проте батько Марусі Наум проти – Василя можуть забрати на службу. Тоді Василь іде на заробітки і знаходить спосіб відкупитися від служби. Але йому потрібно ще виконати деяку роботу – і на поминальну неділю паски він розлучається з Марусею, до осені. Під час останньої зустрічі Маруся передбачає свою смерть і невдовзі помирає, простудившись під дощем. Під час похорон Марусі Василь дуже побивається. Після поховання Марусі Василь зникає. Батьки дізнаються, що він був ченцем в Печерському монастирі в Києві і невдовзі помер.
Жанр твору: сентиментально-реалістична повість.
Ознаки сентименталізму: посилена увага до психології людини, підкреслення здатності простої людини до тонких чуттєвих переживань, ідеалізація героїв.
Ознаки реалізму: достовірно передані картини селянського побуту та звичаїв, рекрутчина як головна перешкода до одруження закоханих.
Тема твору: кохання Марусі та Василя
Ідея твору: піднесення краси почуттів простої людини.
(також можна додати, що цей твір був написаний як доказ того, що українською можна написати твір, який здатний виявити найменші порухи людської душі)