Нова українська література – умовно визначений конкретно історичний період, що почався у 1798 році у зв’язку з публікацією перших трьох частин “Енеїди” Котляревського, і основою якого стала жива народна мова (та, якої користуються звичайні селяни).
Іван Котляревський
(1769-1838)
Зачинатель нової української літератури, її перший класик. Читати біографію.
Енеїда
Написана у 1794-1825/26 роках на основі “Енеїди” давньоримського автора Вергілія.
Композиція: 6 частин.
Персонажі поділяються на земних – Еней, троянці та царі, та богів.
Сюжет: після спалення греками Трої, Еней разом з іншими троянцями рятується та, за пророцтвами богів шукає землю, де він зможе заснувати нове царство. По дорозі він відвідав Карфаген, Сицилію, Кумську землю, побував у пеклі, та, щасливо оминувши острів Цірцеї, прибув до Латинської землі, де виграють війну з Турном.
Жанр твору: епічна бурлескно-травестійна поема.
Поема,бо переважно віршований, великий за обсягом твір, де зображені особливі події та яскраві характери. Епічна, бо це саме розповідний твір, що властиво епосу.
Травестія (італ. – перевдягання) – різновид жартівливої поезії, коли твір з серйозним чи героїчним змістом переробляється у твір комічного змісту.
Бурлеск (франц. – жарт) – різновид комічної поезію та драматургії, особливістю якого є комізм, що досягається контрастом між темою та характером її інтерпретації – висока тема розкривається “низьким” стилем і навпаки.
Тема поеми: зображення суспільного життя України кінця XVIII – початку XIX століття, передусім нікчемності панівного прошарку. Руйнування Трої можна прочитати як руйнування Січі та ліквідацію гетьманства.
Ідея: утвердження невмирущості українського народу.
Віршовий розмір твору: чотирьохстопний ямб.
Примітка: Всі герої твору одягнуті в український одяг, побут і звичаї також українські.
Наталка Полтавка
Доповніть статтю, скориставшись формою зворотного зв’язку.