Читать этот материал на русском
Недавно вчені відкрили, що на світі бувають неслухняні діти, які все роблять навпаки. Їм дають корисну пораду: «Умивайтеся вранці» – вони беруть і не вмиваються. … Вчені придумали, що таким дітям потрібно давати не корисні, а шкідливі поради. Вони все зроблять навпаки, і вийде якраз правильно.
Г. Остер
1. Слухай тільки поради знайомого, який вступив торік – адже він нещодавно пройшов все це, і добре розбирається!
Суди сам: в 2016 році у вступній кампанії по відношенню до 2015 року майже нічого не змінилося, хіба що:
- замість старого списку «напрямів підготовки» введено новий, істотно згуртований і змінений перелік спеціальностей;
- прибрали тести поглибленого рівня;
- в 2016-му третій предмет майже у всіх ВНЗ можна вибирати із запропонованого списку. У 2015-му році майже скрізь третій предмет був фіксованим. Тепер у тебе набагато ширше можливості;
- для подачі заяв про вступ тепер не потрібно їхати до ВНЗ, це можна зробити тільки в інтернеті;
- тепер ти можеш подати 15 заяв тільки на 5 спеціальностей в будь-який ВНЗ, а не в 5 ВНЗ на будь-які спеціальності, як було раніше.
КОРИСНА ПОРАДА: гарненько вивчи всі необхідні правила, їх можна легко знайти на сайті міністерства освіти, testportal.gov.ua і сайтах ВНЗ.
2. Реєстрація на ЗНО розпочинається 1 лютого з 12-00. Будь одним з перших! Можливо, тобі навіть надішлють персональний приз за швидкість реєстрації!
Дійсно, адже нікому не спаде на думку реєструватися в перші дні! Testportal напевно не буде перевантажений і буде працювати стабільно. Краще набити всі шишки на собі – не треба чекати, поки з’являться люди, які вже пройшли процес реєстрації і зможуть допомогти порадою. Та й навіщо тягнути, якщо вибір ЗНО – таке просте і дріб’язкове питання!
КОРИСНА ПОРАДА: звичайно, сильно затягувати не треба, але й поспішати ні до чого. Вибір предметів – дуже важливий, від цього безпосередньо залежить вибір спеціальності, успішність працевлаштування та твоя доріжка по життю. Гарненько подумай!
3. Обирай ті предмети, які тобі легше здати!
Кращий друг твоєї мами – репетитор іспанської, а батько – вчитель географії? Ти хочеш показати всім свої знання з всесвітньої історії? Прекрасно – вибирай ці тести, і не біда, що з ними можна вступити тільки на дві спеціальності в одному ВНЗ на іншому кінці країни, а шанси знайти хорошу роботу вельми примарні!
КОРИСНА ПОРАДА: не завжди найлегший для тебе предмет – найкращий вибір. Обов’язково з’ясуй, куди ти зможеш поступити з обраним набором тестів, доповни чи зміни набір за потребою.
4. Навіть якщо точно не вирішив, куди будеш поступати, здавай тільки 3 предмета – буде легше!
Ти можеш вибрати і чотири, але ж для вступу потрібно три! А якщо раптом не здаси який-небудь предмет, у тебе буде ще багато шансів пройти ЗНО повторно: в 2017-му, 18-му, 19-му … Та й навіщо розширювати собі можливості для вибору спеціальностей, якщо потрібно вибрати всього одну-заповітну! Ти ж за півроку точно не передумаєш, і навряд чи знайдеш якусь іншу спеціальність, крім наміченої сьогодні.
КОРИСНА ПОРАДА: якщо не маєш можливості добре підготуватися до четвертого предмету, вибери те, що більш-менш знаєш, і що не буде заважати іншим предметам. Пройди цей тест без напруження та нервів (адже він для тебе не головний) – це допоможе відчувати себе впевненіше на інших тестах.
Якщо сумніваєшся з вибором «запасного» предмета, подивись на графік тестів. Приміром, якщо ти збираєшся здавати українську, математику та хімію, то англійська тобі зовсім не завадить (перед хімією буде 10 днів), а ось географію, яка всього за два дні до хімії, вибирати не варто.
5. Якщо ти хоч трохи сумніваєшся в своїх силах, не обирай цей предмет!
Уяви, як буде жахливо отримати 100 балів або «не здав» в сертифікат! Навіть сусідські коти засміють тебе! А що скаже Марь-Іванна, коли дізнається, що ти отримав менше 150 з її предмета? До ВНЗ вступають тільки най-найрозумніші вихованці елітних ліцеїв, а ти можеш розраховувати лише на удачу!
КОРИСНАЯ ПОРАДА: не варто недооцінювати свої сили. Середня якість освіти в школах дуже низька, а бали за тести переводять у 200-бальну шкалу, в тому числі, на основі статистичних даних. Приміром, в 2015-му році можна було отримати «здав» і 100 балів з фізики, набравши всього 8 балів в тесті (тобто вирішивши всього 8 легких завдань з 34). І з таким результатом абітурієнти потрапляли на бюджетні місця!
6. Не треба дізнаватися, як багато абітурієнтів і наскільки успішно здавали різні предмети ЗНО торік.
Навіщо перевантажувати себе зайвою інформацією? Ти точно хочеш знати про систему переведення балів, поєднання експертної та статистичної оцінки? Будь простіше – обирай те, що обирають більшість школярів! У всіх будуть однакові набори предметів, і всі будуть вступати на одні й ті ж спеціальності. Це ж так здорово, коли ти у великому натовпі! Ну і що з того, що можеш пролетіти на контракт – зате разом!
КОРИСНА ПОРАДА: предмети мають різну популярність та складність. Приміром, отримати високий бал з математики набагато легше, ніж з фізики. Подивися на статистику (вона є на testportal.org.ua): які предмети обирають частіше, які бали отримують. Зверни увагу: у 2015-му році абітурієнти менше писали математику і особливо фізику, тож вступити навіть на жадані та високооплачувані спеціальності, де потрібні математика та фізика, було дуже просто (у багатьох ВНЗ бюджетні місця залишилися незаповненими). У 2016 ВНЗ, що постраждали від цього, переважно ввели вибір третього предмета, але в деяких ВНЗ фізика залишилася без альтернатив. У такі місця буде просто вступити, здавши фізику на будь-який бал вище 100.
7. Обери який-небудь ВНЗ і спеціальність, і здавай тільки ті тести, які там потрібні.
Вибери який-небудь ВНЗ поблизу, та орієнтуйся тільки на нього. Не треба довго вибирати та розглядати альтернативи – все одно всі дають однакові дипломи. Адже головне у вищій освіті – це «корочка», а зовсім не знання та практичні вміння. ВНЗ так багато, спробуй з усіма розібратися!
КОРИСНА ПОРАДА: на сайті всіх ВНЗ вже є правила прийому з необхідним переліком предметів. Подивися, які предмети потрібні для наміченої спеціальності в різних ВНЗ – предмети можуть відрізнятися! Цього року багато ВНЗ додали популярні предмети в список для вибору третього предмета. У 2016-му зверни увагу на англійську мову та історію України (з нею можна вступити навіть на спеціальності, взагалі не пов’язані з історією).
8. Якщо не знаєш що обрати, вибирай навмання!
Потім буде дуже цікаво дізнатися, на які ж спеціальності ти зможеш вступити зі своїм набором тестів! А ще пізніше буде цікаво дізнатися, наскільки ці спеціальності затребувані в роботодавців, і які зарплати тебе там чекають!
КОРИСНА ПОРАДА: є декілька «класичних» наборів з трьох предметів для різних галузей знань. Від них можна відштовхуватися, доповнюючи і змінюючи набори виходячи з правил вступу цього року:
- українська, математика, фізика (англійська) – ІТ та інженерія;
- українська, математика, історія (географія) – економіка, менеджмент, право;
- українська, біологія, хімія (фізика) – медицина, фармацевтика.
P.S.: Ну і головне: сенс вищої освіти – змінити себе за допомогою ВНЗ таким чином, щоб стати затребуваним фахівцем і отримати високооплачувану роботу!
Тому все в твоїх руках!
Це була корисна порада :)
Складено редакцією vk.com/khai_edu