Як проходять хвилі зарахування в ВНЗ. Частина 1 (2014 рік)

zolotie-volny-1
Всі подані заяви на вступ у ВНЗ сортують залежно від суми балів  і формують рейтингові списки. Чим вище ти стоїш в рейтинговому списку, тим вищий в тебе шанс вступити на дану спеціальність в даний вуз. Після закінчення терміну подачі заяв проводиться зарахування на бюджет в три хвилі.

 1. В першу хвилю рекомендують тих, хто стоїть найвище в рейтингу.

  Наприклад у нас є 50 бюджетних місць. Всього подано 368 заяв. В першу хвилю рекомендують перших 50 людей з рейтингового списку. (номери 1-50) Рекомендовані до зарахування в вуз в триденний термін повинні принести оригінали до обраного вузу, якщо вони зацікавлені в зарахуванні на саме цю спеціальність. (Ще є рейтинговий список для пільговиків, яких зараховують поза загальним конкурсом. Для них відводиться до 25% бюджетних місць. У нашому випадку до 13 місць можуть зайняти пільговики. В даному прикладі вони не будуть враховані, бо це дуже ускладнить пояснення.)

  Допустимо, що в першу хвилю 11 абітурієнтів подали документи. (Це ще багато)

 2. Під час другої хвилі зарахування з рейтингового списку виключають тих рекомендованих до зарахування в першу хвилю, хто у встановлений строк не приніс документів. Решта вступників піднімаються вище в рейтингу і частину з них знову рекомендують. Абітурієнти, що подали оригінали в першу хвилю можуть забрати оригінали і віднести їх в інший ВНЗ.

  Отже, у нас 50 місць. 11 місць вже зайнято. Абітурієнтів, що були рекомендованими, але не подали оригіналів виключають з рейтингового списку (номери 1-50, крім абітурієнтів, що подали оригінали – всього 50-11=39 виключили з списку). В 2 хвилю наші 11 абітурієнтів, що подали оригінали піднімаються вверх списку (мають номери 1-11). На номери 12-50 рекомендують наступних в рейтинговому списку абітурієнтів.
  У підсумку, по закінченню другої хвилі, подали документи ще 9 абітурієнтів і троє забрали оригінали.

 3. В третій хвилі відбувається практично те ж, що й в другу – список абітурієнтів знову підсовується вгору, абітурієнти ошалєвші носяться з документами, і в кінці відбувається добір оригіналів.

  Що таке добір оригіналів?

  В кінці вступної кампанії, якщо не всі бюджетні місця зайняті рекомендованими до зарахування, то їх займають наступні в рейтингу абітурієнти, що подали оригінали.

  А тепер щодо нашого прикладу. В кінці другої хвилі було 17 абітурієнтів з оригіналами. Рекомендують ще 33 абітурієнтів і повідомляють (або й ні), що враховуючи те, що мало абітурієнтів подали оригінали буде добір оригіналів.

У підсумку 14 рекомендованих до зарахування (!) абітурієнтів подали оригінали в 3 хвилі, 8 забрали оригінали. Маємо 50 бюджетних місць і 23 оригінали рекомендованих абітурієнтів.

ПРОТЕ під час подачі документів, або під час 1, 2, 3 хвиль зарахування також подали оригінали 30 абітурієнтів. Вони беруть участь в доборі оригіналів. Так 27 з них, які мали вищі бали за решту 3, було зараховано на бюджет. Решті 3 дорога на контракт, або чекати наступну вступну кампанію.

Вище в прикладі описано зарахування на бюджет в вакуумі. З цього ви можете зробити висновок, що з 50 бюджетними місцями лише до 150 перших в рейтингу абітурієнтів мають реальний шанс потрапити на бюджет. Решта можуть грати в лотерею на доборі оригіналів.

Це не зовсім так.

У прикладі зображено випадок з пасивною прийомною комісією, яка не дуже зацікавлена в прийомі абітурієнтів з найвищими балами, не враховує багатьох факторів. В підсумку вони можуть отримати абітурієнтів з високими балами, які не ризикнули забрати звідти документи і абітурієнтів з низькими балами, які ризикнули подати туди документи.

Як проводиться зарахування хвилями  у нормальних прийомних комісій.

Поділитися: